Potrzeba posiadania własnego kąta jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Posiadanie pięknie urządzonego mieszkania lub domu, w którym będziemy się czuć komfortowo i bezpiecznie, w którym będziemy odpoczywać i przyjmować gości – to jedno z największych marzeń prawie każdego Polaka. Niestety każde marzenie ma swoją cenę, a ostatnio coraz wyższą. Mało jest osób, które mogą zakupić swoje własne, wymarzone lokum za gotówkę. Dla większości Polaków wiąże się to z zaciągnięci kredytu hipotecznego na za zakup mieszkania albo domu na długie lata. Jak każdy dług, drenuje on nasze kieszenie ze względu na konieczność spłaty odsetek. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed tak poważnym zobowiązaniem. nie brać go szybko i pochopnie. Tylko dobrze się do niego przygotować. Na spokojnie wybrać się do kilku banków i zapoznać z ich ofertą, porozmawiać ze znajomymi, którzy mają ten etap już za sobą. Różne banki preferują inny typ klientów.

Obecnie kredyt na mieszkania jest najtańszym kredytem na rynku finansowym.

O kredyt może starć się osoba, która ukończyła 18 lat. Banki chętnie udzielają kredyty młodym osobą, nawet jeśli ich zdolność kredytowa jest mniejsza. Zabezpieczeniem dla banku jest wykupienie polisy na życie oraz cesja na bank. Starszym klientom może być trudniej otrzymać kredyt, ponieważ banki zastrzegają sobie, że kredytobiorca spłacając ostatnią ratę kredytu nie powinien być starszy, niż 75 czy 80 lat. O kredyt może ubiegać się osoba, która ma stałe zatrudnienie, na której konto wpływa regularnie pensja. Trudniej jest otrzymać kredyt osobie, która prowadzi działalność gospodarczą.

Jak się przygotować do kredytu?

  • Zadbać o dobrą historię kredytową. Warto mieć chociaż małą historię kredytową np. wziąć mała pożyczkę gotówkową na dowolny cel lub spłacać jakość rzecz na raty(telewizor, komputer, laptop itp.) Można też wystąpić o debet lub limit na karcie. Oczywiście należy to spłacać terminowo.
  • Przed przystąpieniem do kredyty należy spłacić wszystkie zobowiązania i pozamykać karty kredytowe. Nawet karta kredytowa z limitem np. 5000 zł., której nie korzystamy, przez bank traktowana jest jako zadłużenie na 5000 zł.
  • Przed udaniem się w poszukiwanie wymarzonego mieszkania czy domu sprawdź w banku swoja zdolność kredytową.
  • Musisz posiadać wkład własny. Obecnie rekomendowany jest 20%, ale niektóre banki uwzględniają już 10 %. Należy jednak pamiętać, że lepiej jest mieć większy wkład własny, ponieważ na start masz mniejszą ratę kredytu oraz lepsze warunki do wynegocjowania z lepszymi bankami.
  • Aby przystąpić do kredytu mieszkaniowego potrzebna jest dobra umowa o pracę. Najlepiej bank rozpatruje umowy na czas nieokreślony, które są nawiązane co najmniej od roku (różnie to bywa w różnych bankach)

Teraz pozostaje poszukać odpowiedniego mieszkania na siebie lub swojej rodziny. Dom lub mieszkanie możemy zakupić od developera lub na tynku wtórnym. Jeżeli zaczniemy szukać mieszkania na rynku wtórnym, to często musimy skorzystać z biura nieruchomości. Za usługę agencji nieruchomości musimy dodatkowe zapłacić, ale za to biuro pomoże nam w kwestiach formalno-prawnych.

Jak już upatrzyliśmy sobie odpowiednie lokum musimy sporządzić umowę przedwstępna i zapłacić ustalony zadatek lub zaliczkę.

Z umową przedwstępną udajemy się do banku, aby wnioskować o kredyt hipoteczny. Możemy również skorzystać pomocy doradcy finansowego, któremu za taką usługę nie musimy płacić.

Jeżeli poszukujemy odpowiedniego kredytu dla nas samych, możemy skorzystać z porównywarki kredytów na przykład: https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne

Warto skorzystać z porównywarki, gdyż w jednym miejscu porównuje oferty z kilku banków. Nawet drobne różnice w wysokości marży czy w zapisach umownych mogą wiązać się dla nas z poważnymi finansowymi konsekwencjami. Warto również skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych. Bywa, iż różnica między najtańszym a najdroższym kredytem sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy.


Na koniec trzeba pamiętać jeszcze o dodatkowych kosztach tj. taksa notarialna, wypisy aktu notarialnego i opłaty sądowe, marża banku za udzielenie kredytu, ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank.

W ostatnich czasie ceny mieszkań bardzo szybko idą w górę. I nawet eksperci nie są w stanie określić czy i kiedy mieszania zaczną tanieć. Zakup mieszkania dla jednych jest koniecznością, przecież gdzieś trzeba mieszkać dla innych inwestycją. Plusem, a zarazem motywacją do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest możliwość zamieszkania na swoim dużo wcześniej niż uda nam się uzbierać gotówkę. Zwłaszcza przy tak galopujących cenach nieruchomości. Ponad to jego cena oraz długi okres spłaty nawet do 30 lat. W tej chwili jest to najtańszy sposób pozyskania finansowania na nieruchomość. Ponadto oprocentowanie kredytu hipotecznego jest dużo niższe niż kredytu konsumenckiego. Bywa, że, wysokość raty będzie porównywalna do opłat za najem.